kpp logo

Likwidacja spółki komandytowej

Likwidacja spółki komandytowej niekiedy staje się jedynym możliwym rozwiązaniem z biznesowego punktu widzenia.

W takiej sytuacji kluczowe jest poprawne podjęcie działań zmierzających do wykreślenia podmiotu z rejestru. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z równie dużą liczbą możliwości, co zagrożeń.Błędnie przeprowadzone postępowanie zmierzające do wykreślenia podmiotu z KRS może trwać bardzo długo i wiązać się z nałożeniem na wspólników kar, takich jak np. za nieskładanie sprawozdań finansowych. Słuszne decyzje na każdym etapie mogą sprawić, że postępowanie zmierzające do wykreślenia podmiotu będzie trwało maksymalnie kilka tygodni.Głównym celem każdego przedsiębiorcy decydującego się na zakończenie działalności w formie spółki komandytowej, jest maksymalnie szybkie wykreślenie podmiotu. Jako kancelaria pomagamy podejmować tylko najlepsze decyzje zmierzające do przyśpieszenia postępowania!

Rozwiązanie spółki komandytowej – z likwidacją czy bez?

Najważniejszą kwestią, która odróżnia wykreślenie spółki komandytowej od spółek kapitałowych, jest to, że w przypadku spółki komandytowej przeprowadzenie likwidacji nie zawsze jest konieczne. Otwiera to wspólnikom drogę do szybszego wykreślenia podmiotu z KRS, a tym samym funkcjonowania w nowych realiach, do których dążą.

Do wykreślenia spółki komandytowej z KRS w najszybszy z możliwych sposobów, konieczne jest, aby w umowie znajdowało się odpowiednie postanowienie. Musi ono upoważniać wspólników do rozwiązania spółki bez likwidacji. Nie zmienia to zasadniczo sytuacji komplementariuszy i komandytariuszy, a znacząco przyśpiesza zakończenie bytu podmiotu.

Nasza kancelaria w ramach regularnej praktyki przygotowuje liczne zmiany umów, które każdorazowo są bez problemu rejestrowane przez sądy. Wspieramy Państwa jako przedsiębiorców od lat i wiemy, jak ważne jest zaufanie oraz szybkość działania.

Możemy wesprzeć Państwa niezależnie od tego, czy w umowie spółki znajduje się odpowiednie postanowienie, chcieliby państwo dopiero zmienić umowę spółki, czy też preferują Państwo przeprowadzić postępowanie likwidacyjne na ogólnych zasadach. Dzięki współpracy z naszą kancelarią cały proces będzie możliwie szybki, a cały ciężar jego przeprowadzenia zostanie zdjęty z Państwa barków.

Nie – jak już wspomnieliśmy, możliwe jest rozwiązanie spółki komandytowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Konieczne jest wcześniejsze dodanie do umowy spółki odpowiedniego postanowienia.

Niezależnie od tego, czy Państwa spółka posiada już odpowiednie postanowienie w umowie, czy dopiero konieczne jest jego dodanie, lub w ogóle nie chcą Państwo zmieniać umowy spółki, nasza kancelaria służy pomocą w wykreślaniu podmiotu z KRS.

Tak – skuteczne wykreślenie podmiotu z KRS nie wymaga zatrudnienia zawodowego pełnomocnika. Profesjonalny doradca zadba jednak o to, żeby na każdym etapie postępowania przedsiębiorca działał właściwie, sporządzał wszystkie niezbędne sprawozdania i żeby wniosek o wykreślenie nie mógł zostać zwrócony lub oddalony.

Współpracujący z naszą kancelarią prawnicy zadbają o prawidłowy przebieg postępowania zmierzającego do wykreślenia Państwa spółki z Krajowego Rejestru Sądowego.

Likwidacja spółki komandytowej może trwać od kilku tygodni do nawet ponad roku. Znaczący wpływ na jego długość ma sposób rozwiązania wybrany przez jej wspólników, sprawność działań odpowiedzialnych osób, a nawet szybkość działania miejscowych wydziałów sądów, sprawujących pieczę nad rejestrem przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Bardzo istotnej jest również prawidłowe sporządzanie i składanie wszystkich dokumentów oraz wniosków.

Za zobowiązania spółki komandytowej odpowiadają zasadniczo jej wspólnicy. Odpowiedzialność komandytariuszy jest oczywiście ograniczona, a reguły pociągania wspólników do odpowiedzialności są nieco bardziej skomplikowane.

Co zapewniamy w ramach specjalizacji:

Kto jest odpowiedzialny za specjalizację:

Grzegorz Baran

Grzegorz Baran

Współzałożyciel Kancelarii Baran & Pluta