Monitor Sądowy i Gospodarczy to jeden z ogólnopolskich oraz ogólnodostępnych dzienników urzędowych, w których publikowane są liczne ogłoszenia. Objętość niektórych numerów sięga ponad tysiąca stron i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to… że każdego dnia wydawany jest nowy numer!
Co zajmuje aż tyle miejsca? Jakie informacje zamieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym? Jak sprawdzić upadłość w monitorze? Zapraszamy do lektury!
[toc]
Informacje podlegające publikacji w MSiG
W Monitorze Sądowym i Gospodarczym publikowane są liczne ogłoszenia, których wymaga prawo – kodeks postępowania cywilnego, prawo restrukturyzacyjne, prawo upadłościowe, ustawa o partiach politycznych czy inne ustawy. W praktyce zdecydowanie największą objętość mają ogłoszenia publikowane na podstawie kodeksu spółek handlowych i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Każda zmiana danych spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego podlega ogłoszeniu w MSiG. Publikacja ogłoszenia ma charakter automatyczny i członkowie zarządu często nie wiedzą nawet, że jakiekolwiek ogłoszenie zostało opublikowane. Cieszą się z rejestracji zmian, nie zastanawiając się, co ją poprzedza.
Oczywiście, wszystkie dane da się później odnaleźć i prześledzić historię spółki.
Jak sprawdzić upadłość w monitorze?
Jak wspomnieliśmy wcześniej – ogłoszenia dokonywane na podstawie prawa upadłościowego są zamieszczane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak setki lub tysiące innych. Najważniejszymi wynikającymi z prawa upadłościowego są oczywiście te, związane z ogłoszeniem upadłości dłużnika.
Monitor jest powszechnie dostępny, co oznacza, że każdy może swobodnie wyszukać w nim interesujące go ogłoszenia. Poniżej prezentujemy krótką instrukcję krok po kroku, jak zrobić to najszybciej i najskuteczniej, nawet bez znajomości dokładnej daty publikacji
Sprawdzanie ogłoszeń opublikowanych dla podmiotu krok po kroku
W celu sprawdzenia, czy dla podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej) zostało opublikowane ogłoszenie o ogłoszeniu upadłości, należy wykonać następującą instrukcję:
- wejść na stronę: https://prs.ms.gov.pl;
- kliknąć kafelek „portal rejestrów sądowych”;
- przewinąć na dół strony i kliknąć kafelek „Monitor Sądowy i Gospodarczy”;
- wpisać wybrane dane identyfikujące – np. imię i nazwisko lub numer KRS podmiotu;
- kliknąć pole „wyszukaj”.
Po ukończeniu wszystkich opisanych wyżej akcji, system powinien zwrócić wszystkie ogłoszenia opublikowane dla danego podmiotu. Jeśli jest ich więcej, niestety konieczne jest wyświetlanie szczegółów dotyczących każdego z nich. Dzięki temu możliwe jest dokładne prześledzenie, jak przebiegała historia podmiotu.
Uwaga! Ministerstwo w formie cyfrowej udostępnia wyłącznie numery Monitora wydane po 1 stycznia 2012 r. Jeśli ogłoszenie zostało opublikowane przed tą datą, nie znajdzie się na liście wyników.
Monitor Sądowy i Gospodarczy to dziennik, który zawiera olbrzymią część historii licznych podmiotów gospodarczych w Polsce – od osób fizycznych, przez partie polityczne, na spółkach kończąc. Może być też przydatny do sprawdzenia, czy w stosunku do podmiotu ogłoszono upadłość. W większości przypadków istnieje kilka prostszych metod, ale ta jest zdecydowanie niezawodna.